Αρχειακό Υλικό > Αρχείο-Λογοτεχνικός Διαγωνισμός


9ος ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
(Βραβευμένοι και πλήρη Έργα τους προς ανάγνωση)

Την Τετάρτη 19 Μαρτίου 2014 – 7.30 μ.μ., στην αίθουσα  του Συλλόγου
(Τσουρουκτσόγλου 1 και Ηρακλείου 251, Ν. Ιωνία)
ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα και έγινε η απονομή των βραβείων του 9ου Νεανικού Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Διηγήματος, Ποίησης και Θεατρικού Έργου του Ιωνικού Συνδέσμου.

Οι βραβευμένοι ανά κατηγορία (και το πλήρες κείμενο σε μορφή Adobe Acrobat Reader/pdf του αντιστοίχως βραβευμένου Έργου τους το οποίο και μπορείτε να διαβάσετε κάνοντας μονό αριστερό κλικ επάνω στο ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ-ΑΝΑΦΟΡΑ που επιθυμείτε) είναι οι εξής σύμφωνα με την απόφαση των Κριτικών Επιτροπών:

ΔΙΗΓΗΜΑ
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Εμμανουήλ-Σωτήριος Παπαϊωάννου

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ηλίας Κολοκούρης

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Χρήστος Αρμάντο Γκέζος

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γιώργος Αμπατζίδης

ΕΠΑΙΝΟΣ: Γιώτα Τεμπρίδου

ΕΠΑΙΝΟΣ: Σάντι Τρομπούκη

ΠΟΙΗΣΗ
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ξανθή Τσαπάρα [2 ποιήματα]

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ευαγγελία Αρσενία (Ψευδώνυμο/Χλόη Ιορδανίδου) [3 ποιήματα]

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ραφαέλα Παπαμιχαήλ [3 ποιήματα] 

ΘΕΑΤΡIKO ΕΡΓΟ
1ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ναταλία Ηλία

2ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Ιωάννης Κουτούδης

3ο ΒΡΑΒΕΙΟ: Καλλιόπη Κουτάντου (Ψευδώνυμο/Ναταλία)

ΕΠΑΙΝΟΣ: Αντώνιος Ευθυμίου


   8ος ΝΕΑΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
(Βραβευμένοι και πλήρη Έργα τους προς ανάγνωση)
 
Οι βραβευμένοι ανά κατηγορία (και το πλήρες κείμενο σε μορφή Adobe Acrobat Reader/pdf του αντιστοίχως βραβευμένου Έργου τους το οποίο και μπορείτε να διαβάσετε κάνοντας μονό αριστερό κλικ επάνω στο ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ-ΑΝΑΦΟΡΑ που επιθυμείτε) είναι οι εξής σύμφωνα με την απόφαση των Κριτικών Επιτροπών:
 
ΔΙΗΓΗΜΑ
1ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΙΧΕΛΑΚΗ για το διήγημα "Το στοίχημα"
2ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ για το διήγημα "Το εργοστάσιο παπουτσιών του Σαιν Μαρτίν"
3ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    α. ΣΤΑΘΗΣ  ΑΝΤΩΝΙΟΥ για το διήγημα " Έρημος"
3ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    β. ΜΑΡΙΑ  ΟΥΖΟΥΝΙΔΟΥ για το διήγημα " Η Κρυσταλλένια στη χώρα των βιβλιοθαυμάτων"
3ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    γ. ΜΑΡΚΟΣ  ΣΕΛΛΙΑΝΑΚΗΣ για το διήγημα " ΔΙΑΒΑΣΗ ΠΕΖΟΤΗΤΑΣ"

ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΟ
1ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΑΡΚΑΤΟΥ για το θεατρικό μονόπρακτο " ΤΟ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ή ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑ αν προτιμάτε…"
2ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    ΛΥΔΙΑ ΤΡΙΓΩΝΗ για το θεατρικό μονόπρακτο " ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΤΕ"
3ο  ΒΡΑΒΕΙΟ    ΓΙΩΤΑ ΤΕΜΠΡΙΔΟΥ για το θεατρικό μονόπρακτο " Το τέλος -ένας μονόλογος-"

ΠΟΙΗΣΗ 
Α’ ΒΡΑΒΕΙΟ    ΜΑΡΙΑ ΜΠΛΑΝΑ για το ποίημα "Gare de Lyon"
Β’ ΒΡΑΒΕΙΟ    ΜΑΡΓΙΑΝΝΑ ΧΥΜΟΥ για το ποίημα " ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΧΕΙΟ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ"
Γ’ ΒΡΑΒΕΙΟ    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΑΚΑΣ για τα ποιήματα " Βωβού Καθαρσίου" και "Εθνική Συνταγή"